מבצע ליטאני

 מבצע ליטאני1978

אני עומד מימיןבשנות השישים  התחילו  הפלסטינאים להתארגן בפעילות טרור כנגד יהודים וישראלים בתחילה הקימו מחנות אימונים במחנות הפליטים בממלכת ירדן מלך ירדן חוסן חשש מאוד מההתארגנות  ובשנת 1970 גרש את ארגוני הטרור מירדן והם התמקמו בדרום לבנון ומלבנון התחילו לפעול נגד ישראל.

מבצע ליטאני

במארס 1978 יצא צה"ל למבצע הגדול ביותר שלו בלבנון עד אותה העת. בעקבות הפיגוע הרצחני בכביש החוף שנודע בשם "אוטובוס הדמים", כבש צה"ל את המרחב שעד הליטני למעט מובלעת צור. המבצע שכונה בתחילה "אבי החכמה" ולאחר מכן שונה שמו למבצע "ליטני" מסמל בהיקפו את השינוי במדיניות הביטחון כלפי לבנון. 

לבנון, ובמיוחד ארגוני הטרור העושים בתחומה כמעט ככול העולה על דעתם, הפכה למוקד המאבק של אש"ף מול ישראל והעם היהודי. מבצע ליטני מסמל שינוי יסודי בפעולות כנגד הטרור מלבנון – מעבר מפעולות תגמול ומ"מכות" נקודתיות לכיבוש שטח שנועד להשמיד תשתיות,להרחיק את המחבלים מגבולה הצפוני של ישראל, לערער את שליטתם בשטח ולסמן לגורמי הכוח בלבנון, כי ישראל נוטלת את היוזמה ומממשת את זכותה להבטיח את ביטחונה בכוחות עצמה, כל עוד אין ממשל יציב בלבנון המעוניין והמסוגל לעשות זאת


 במרץ 1978 יצאו מספר מחבלים בסירת לכיוון ישראל והגיעו לחוף מעגן מיכאל  בכביש החוף חטפו אוטובוס אגד והתחילו לנוע אייתו לכיוון תל אביב  בצומת גלילות נעצר האוטובוס ע"י המשטרה נערך קרב עם המחבלים ו 35 מנוסעי האוטובוס נרצחו .ישראל החליטה צאת למבצע צבאי כנגד ארגוני הטרור בדרום לבנון ולהרחיק אותם מצפון לנהר הליטיני.

אני הייתי אז חובש פלוגתי בחטיבת גולני.בשבוע הראשון השתתפנו בקרבות בעיקר במחנות של המחבלים שקרובים לגדר הגבול עם ישראל . בהמשך התקדמנו בציר החוף לכיוון העיר צידון  עיר שהיו בה הרבה מחבלים . הממשלה מחשש להרבה אבדות לא אישרה לכבוש את צידון ואנו התמקמנו על הגבעות מסביב לצידון  פלוגה שלנו ישבה במתחם מאולתר  בבורג רחל  מספר נגמשים במחפורת  הגנה .


המחבלים ניסו בעיקר להגיח בשעות הערב ולירות מטולי RPG  לעבר הפלוגה .בבוקר ליל הסדר 1978  הוחלט לרדת מהגבעה ולפגוע במחבלים  ירדנו כוח אבל הבננו שאין לנו מודיעין וחזרנו לגבעה .

עם ערב קבלנו פקודה ותדריך לצאת לפעולה .

אני הייתי החובש הפלוגתי ומיקומיה במאסף הכוח .

התנועה הייתה בשדה חיטה באביב תנועה איטית .

פתאום  קבלנו פקודה נתקלנו מלפנים קדימה הסתער

נפתח אש תופת  כשכדורים שורקים מכל עבר.

פתאום השתרר לדקה שקט  ואז אני שומע את בן הזוג שלי טיבי דוד קורא לי לעזרה זיאת נפצעתי  הירי ממשיך ואני מבין שהחבר פצוע .


אני מתרומם ממקום המחסה שלי ולמרות הירי קם ביטחה ורץ קדימה לעבר הפצוע. רצתי קדימה ובפעם הראשונה למרות הסכנה הרגשתי שאני לא לבד  שתי מלאכים מלווים ושומרים עלי .

הגעתי לפצוע הקרבי הראשון שלי תחת אש  ואני לבד  מולו והרגשתי ממש קול  אלוקי שמנחה אותי מה לעשות  למרות כל הכדורים מסביב הצלחתי להחדיר לטיבי עירוי לחבוש אותו ולהזריק מורפיים נגד כאבים הייתי מאוד רגוע   קראתי לחברה לעזרה לקח זמן שאני ל א יודע להעריך אותו והם הגיעו  נעמדו לידי והתחילו לבכות  הבנתי שאני צריך לתפעל את הפינוי  בקשתי מהקשר מיקי שידווח על הפצוע ויבקש פינוי מוסק פתחתי אלונקה העמסנו את הפצוע והתקדמנו לעבר המסוק שנחת באזור.


חזרנו למתחם של הנגמשים וכל החברה המומים והבנתי שתפקידי לעודד אותם.

לצערי כעבור 5 ימים טיבי נפטר בבית החולים כתוצאה מזיהום בכבד.

שנים הרגשתי אשם  שאולי בגלל החבישה הלא טובה נגרם הזיהום . לפני שנתיים עליתי לקברו בנהריה ובקרתי את משפחתו במושב יערה והבנתי שלא אני אשם  זה מה שהיתי מסוגל לעשות בתנאי השטח.

זאת הייתה הפעם הראשונה שכוח עליון ליווה אותי ופרץ מתוכי לקח לי שנים להבין את האירוע המשמעותי .
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה