כתר ארם צובא

  כתר ארם צובא


כתר ארם צובא הוא כתב-היד העתיק ביותר של התנ"ך בשלמותו המוכר לנו. הוא גם המקור המוסמך והמדויק ביותר הן של הטקסט המקראי, הן של מערכת הניקוד, הטעמים והמסורה. את הכתר כתב הסופר שלמה בן בויאעא לפני יותר מאלף שנה, ו

בעל המסורה אהרון בן אשר הגיה, ניקד ומסר אותו. הכתר זכה למעמד מיוחד של סמכות, כבוד וקדושה בשל מסורת עתיקה, שלפיה כתב-יד זה היה לפני הרמב"ם בשעה שקבע את הלכות ספר-התורה. 

הכתר נכתב בארץ-ישראל בראשית המאה העשירית,

 נשדד והורד למצרים בסוף המאה הי"א, ונמסר לקהילת ארם צובא למשמרת בסוף המאה הי"ד.

בפרעות שנעשו בדצמבר 1947 ביהודי חלב, היא ארם צובא, נפגע הכתר. כיום יש בידינו רק 295 דפים מתוך 487 שהיו בספר השלם.כתר ארם צובא הופקד כהקדש בידי מכון בן-צבי בירושלים.סבא שלמה כהן אחרי שחלה וקבל שבץ מוחי

סבא   בא להתגורר איתנו הייתי בן 18 ומאוד אהבתי להיות בחברתו למרות שהתקרב לגיל 80 . סעדתי את סבא בכול ובעיקר אהבתי לשמוע את הסיפורים שלו על חלב וכתר ארם צובא  סבא חיבר אותי לצינות ליהדות ואהבת הארץ . לעוצמה שיש בתוך האדם .

סבא בחלב היה שמש בית הכנסת הגדול בארם צובא בית הכנסת  הראשון בעולם עם כיבוש ארם צובא ע"י יואב בן צוריה שר המלחמה של דוד המלך שכבש את ארם צובא.

בית הכנסת הגדול בארם צובא היא חלב

 בארון הקודש היה את ספר התורה העתיק בעולם בן אלף שנים שנקרא כתר ארם צובא .


במשך השנים הגיעו חוקרי התנך בן צבי וקאסוטו ובקשו את הכתר לירושלים הקהילה היהודית התנגדה ואפילו סרבו לאפשר להם לעיין בכתר.

יצחק בן צביא נשיא המדינה 1950


ב-1948  כשהוקמה מדינת ישראל פרצו מהומות כנגד היהודים בארם צובא בתי היהודים נשרפו ע"י הערבים וגם בית הכנסת הגדול  ארון הקודש נפרץ והערבים התחילו לשרוף את ספרי התורה  סבא שלמה שמש בית הכנסת עם מספר חברים הצילו את ספרי התורה ובעיקר את כתר ארם צובא  מתחת לבית הכנסת היתה מערה סמויה שנקראה מערת אליהו הנביא סבא  ועוד חברים הסתתרו עם ספרי התורה  בשעה שכל משפחתו נסעו לבירות בלבנון ומשם עלו בספינה לארץ ישראל. כשהיגיעה ידיעה לירושלים שהכתר ניצל  נשלחו סוכנים לארם צובא  סבא חבר אליהם  ובעזרתם סבא התחפש  לקצין או"ם  קבל מהמוסד גיפ לבן  עם סמל האו"ם  ויצא בנסיעה עם כתר ארם צובא דרך מעבר ראש הנקרה הישר לבית הנשיא בירושלים ומסר את הכתר לנשיא .


הקהילה היהודית שלארם צובא  בעיקר בניו יורק התנגדו למסירת הכתר לנשיא הם טענו שהכתר שייך לקהילה של העיר ולא לעם ישראל.הכתר מוצג בהיכל הספר במוזיאון ישראל  כל פעם שהדרכתי בהיכל הספר סיפרתי את הסיפור של סבא שלמה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה